راهنمای نویسندگان

 

فایل‌های مورد نیاز برای دانلود

 

 

نحوه ارسال مقاله: 

ارسال مقاله منحصراً از طریق سامانه الکترونیکی نشریه به آدرس http://ocj.journals.pnu.ac.ir امکان پذیر است.

لطفاً از مراجعه حضوری و تماس تلفنی خودداری فرمائید. در صورت وجود هرگونه سئوال، برای نشریه ایمیل   (ocj.journals@pnu.ac.ir)  ارسال فرمائید. ایمیل شما، ظرف مدت 48 ساعت کاری بررسی و پاسخ داده خواهد شد.

 

نکات مهم پیش از ارسال مقاله:

 

1- موضوع مقاله‌های ارسالی باید در محورهای نشریه بوده و دارای ماهیت پژوهشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

2- مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد یا استادان راهنما، مشاوران و دانشجو و با تأییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود.

3- علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی فصلنامه، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ نشریه ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­‌ها ارسال نشده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره‌ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.

4- زبان رسمی نشریه فارسی است.

5- مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

6- نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله‌های پذیرش شده آزاد است.

7- مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

8- لطفاً آیین‌نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی در زیر این صفحه و پرسش‌های متداول را به‌طور دقیق مطالعه فرمائید.

9- اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو نشریه خارج خواهد شد و نشریه هیچگونه مسئولیتی در قبال آنها نخواهد داشت.

10-مقاله‌های پژوهشی ومروری از نویسندگان مجرب در زمینه­ های تخصصی در صورتی پذیرش می‌شود که به منابع معتبر استناد شده و نوآوری خاصی داشته باشد.

11- حروفچینی مقاله‌های ارسالی بایستی در کاغذ A4، دو ستونه، با فاصله و فونت ارایه شده در فایل اصلی مقاله بدون درج نام نویسندگان  در محیط Microsoft Word 2010 انجام شود.در صورت تغییر فرمت چاپ مجله فرمت پیشنهادی ارسال خواهد شد.

12- دستورهای نقطه گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه (.)، کاما (،) و علامت سوال (؟) لازم نیست، ولی بعد از آنها، درج یک فاصله الزامی است.

13- کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای قطع یکسان و شماره صفحه باشد و حداکثر حجم مقاله‌ها همراه با جدول‌ها و نمودارها نباید از  2500 کلمه برای مقالات پژوهشی و 4000 کلمه برای مقالات مروری بیشتر باشد.

14- صرفاً چهار فایل مذکور در بخش فایل های مورد نیاز برای دانلود برای نشریه ارسال کنید و از قالب بندی اشاره شده دز این فایل ها استفاده گردد.. (فرم تعهد نویسندگان، فرم تعارض منافع، فرم مشخصات نویسندگان، فرم فایل اصلی مقاله بدون درج نام نویسندگان) نکته مهم: در زمان بارگذاری فایل در سامانه، ممکن است از شما خواسته شده تصویرها و جدول‌ها را جداگانه ارسال کنید، لطفاً بدون توجه به این موضوع، فقط چهار فایل فوق را ارسال کنید. تصویرها، جدول‌ها و نقشه‌ها باید در متن مقاله و در نزدیک‌ترین فاصله تا اولین محل ارجاع قرار گیرد.

15- شکل ها و نمودارهای مقاله حتما اصل و دارای کیفیت مطلوب باشند. فایل اصلی شکل ها با فرمت تصویری یا (JPEG) و با دقت 300 dpi واقعی در متن مقاله ارایه گردد.

16- مقاله ها منحصراً از طریق پایگاه نشریه دریافت می‌شود و به مقاله­ های ارسال شده از طریق نامه یا پست الکترونیک نشریه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

17- گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیئت تحریریه توسط مدیر مسئول فصلنامه صادر و برای اطلاع نویسنده مسئول ارسال خواهد شد.

محورهای نشریه

  • سنتز ترکیبات آلی
  • شیمی آلی محاسباتی
  • شیمی ترکیبات طبیعی
  • شیمی پلیمرها و بیوپلیمرها
  • زیست تبدیل ترکیبات آلی و ترکیبات طبیعی
  • شیمی دارویی
  • کاتالیست ها و بیوکاتالیست ها
  • سنتز نانو مواد و کاربردهای آنها
  • سنسورها

آیین نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی

 ثبت مقاله در سامانه مدیریت نشریه‌های دانشگاه پیام نور با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله، اطلاع داده خواهد شد. درج نام نویسندگان در مقاله به‌منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است. چنانچه نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‌اند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله، در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی و سلب اعتبار مقاله برای مسئولان نشریه محفوظ است.

بعد از ارسال مقاله به سامانه نشریه، تحت هیچ شرایطی جایگاه نویسندگان اول، مسئول و تعداد نویسندگان تغییر نخواهد کرد.

سرقت علمی، شکل‌های گوناگونی دارد از جمله:

الف. ثبت مقاله دیگران به نام خود؛

ب. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند؛

ج. کپی‌برداری یا تکرار بخش‌های قابل توجهی از مقاله دیگران (اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد، این امر نیز کپی برداری محسوب می‌شود)؛

د. طرح نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود؛

ه. چاپ مکرر مقاله با محتوای مشابه توسط نویسنده واحد در چند نشریه؛

و. بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‌های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش؛

ز. به‌کارگیری داده‌های نامعتبر یا دست‌کاری در داده‌های پژوهش.

  • موارد سرقت علمی، توسط مسئولان نشریه بررسی با توجه به میزان سرقت علمی، به شرح زیر برخورد قانونی می‌شود:

1- مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی وبگاه نشریه تحت هر شرایطی برداشته خواهد شد.

2- اسامی همه نویسندگان مقاله، در سیاه‌نامه نشریه‌های دانشگاه پیام نور قرار خواهد گرفت.

3- از مراجع قضایی ذی‌صلاح از جمله هیات های تخلفات و مراجع قضایی پیگیری حقوقی خواهد شد.

4- طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاه‌ها و نشریه‌های داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد.

5- مراتب، طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، محل اشتغال فرد، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌ها، نشریه‌ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کرده‌اند، اطلاع داده خواهد شد.

6- این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار (COPE) می‌باشد و از آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.